Badania nowych suplementów diety

Suplementy diety to produkty, które dostarczają dużą dawkę składników odżywczych albo innych substancji, wpływających na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Suplementy i odżywki często są traktowana jako produkty z pogranicza żywności oraz lekarstw. Oznacza to, że powinno się stosować wobec nich specjalne przepisy, dotyczące między innymi badań nad nowymi preparatami.

Zarówno według prawa polskiego, jak i unijnego suplementy diety uznawane są za żywność, co oznacza, że podlegają takim samym regulacjom jak zwykłe produkty spożywcze. Producenci i sprzedawcy muszą zatem przestrzegać aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa swoich produktów. Akty te określają między innymi najwyższe dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń, a także rodzaje substancji dodatkowych, które mogą być stosowane podczas produkcji. Przepisy określają również wartość odżywczą i zobowiązują do złożenia oświadczeń żywnościowych i zdrowotnych. Przed dopuszczeniem suplementu diety do sprzedaży konieczne jest zatem przeprowadzenie badań, które potwierdzają, że dany preparat spełnia przedstawione tutaj wymogi. Wszystkie badania muszą być przeprowadzone w laboratorium, którego wysokie kompetencje w zakresie oceny żywności potwierdza odpowiednia akredytacja.

W legalnej sprzedaży dostępne są wyłącznie dobrze przebadane preparaty, tak więc stosowanie suplementów diety jest bezpieczne dla zdrowia. Nie przeprowadza się natomiast badań nad możliwością interakcji suplementów z lekami stosowanymi w chorobach przewlekłych, dlatego w takiej sytuacji zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym.

Newsletter

Chcesz być na bierząco z informacjami z rynku suplementów diety. Zapisz się!