Kreatyna- dlaczego jest tak popularna?

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety wśród sportowców. Wprawdzie organizm człowieka jest w stanie sam wytwarzać ją z pożywienia, ale u osób prowadzących aktywny tryb życia często jej poziom jest zbyt niski, dlatego konieczna jest suplementacja.

Kreatyna poprawia wytrzymałość, a jednocześnie wpływa na przebieg innych ważnych procesów, zachodzących w ludzkim organizmie. Od jej poziomu uzależnione są rezerwy energetyczne w mięśniach, które są niezbędne nie tylko podczas treningów. Praca fizyczna i sport zwiększają zapotrzebowanie na kreatynę. Dzięki możliwości gromadzenia się kreatyny w mięśniach, odpowiedni zapas pozwala na uniknięcie niedoborów. Kreatyna wykazuje także zdolność do odprowadzania wody z organizmu, dlatego sprzyja budowie masy mięśniowej. Jednocześnie skraca czas regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym. Dla sportowców dyscypliny siłowych i wytrzymałościowych istotne znaczenia ma fakt, że kreatyna wspiera aktywację procesu glikolizy w mięśniach i umożliwia znormalizowanie ich pracy przy niedoborze tlenu. Warto wspomnieć o tym, że keratyna to wśród suplementów najlepiej przebadana substancja, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa.

W sprzedaży dostępne są różne formy kreatyny. Szczególną popularność zdobyły jabłczan oraz monohydrat. Monohydrat to najbardziej ekonomiczny wybór, natomiast jabłczan jest łagodniejszy, dlatego doskonale sprawdza się u osób, które mają wrażliwy żołądek. Nowsze formy kreatyny są trochę droższe od monohydratu oraz jabłczanu.

Newsletter

Chcesz być na bierząco z informacjami z rynku suplementów diety. Zapisz się!